képzőművészet, műemlékvédelem, kiállítás, művésztelep
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezésében 2023-ban 11. alkalommal valósult meg a Művészet és műemlékvédelem művésztelep, melynek résztvevői a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának vajdasági és magyarországi hallgatói voltak. A telep művészeti vezetője, mint mindig, dr. Raffay Endre művészettörténész volt, mestertanárai pedig Soltis Miklós és mgr. Lázár Tibor festőművészek. A telep munkáját és a kiállítás létrejöttét segítette még Milinszki Árpád festőművész.
A tíznapos alkotófolyamat ezúttal nem csak az ingatlan műemlékek köré épült, hanem a beltéri ingóságok témája is feldolgozásra került, így lett a kiállítás kiemelt témája az asztal. Az alkotások mellett két performance is létrejött. A Sürüs Alexandra és Raffay Endre koncepciója alapján megvalósult Lakoma Popper és Rottman házánál – Nem tudják mire való című performance sajátos nyelvezettel utal arra a jelenségre, amikor egy közösség nem tud mit kezdeni a műemlékeivel, nem tudja mire kell és mire lehet használni egy műemléki épületet. Raffay Endre A műemlékvédelem asztala – Nincsen ennek teteje című performance-ában pedig a műemlékvédelmi tevékenység nehézségeire, visszásságaira, kilátástalanságára irányította a figyelmet.
A 2023. évi művésztelep kiállítói: Dörfler Enikő, Horváth Izabel, Kaszás Anikó, Kelemen Dóra, Kovács Imola Bianka, Lukácsi Júlia, Molnár Heléna, Nagypál Alexandra, Serfőző György, Stanbury Esztella, Sürüs Alexandra, Török Sarolta, valamint Raffay Anna, továbbá a művésztelep vezetői: Lázár Tibor, Raffay Endre, Soltis Miklós és Milinszki Árpád.
A kiállítást Ninkov Kovacsev Olga PhD művészettörténész nyitotta meg, aki megnyitóbeszédében ismertette a Zenta és Pécs közötti művészeti kapcsolatokat, és méltatta a művésztelepen folyó alkotómunka frissességét, a zentai művészeti örökséghez való kapcsolódását, valamint Zenta mint ihletet adó helyszín fontosságát.