Péntek, 2025.01.10.
VMMI

Kézikönyv

4 határon át

  • Szerkesztő: Böröcz Lívia, Huszár László, dr. Rancsó Andrea, Štampah Miha, Szőts P. Zsuzsa, Virág Kiss Anita
  • Megjelenés éve: 2019
  • Kiadó: Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, Kovászna Megyei Értéktár, Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet, NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft.
Részletes megtekintés a VAMADIA kiadványtárában

Előszó

 

Kedves Olvasó! Mikor játszottál utoljára igazán jót? Mennyire ismered a saját lakóhelyed? Tudod-e a környezetedben lévő régi, letűnt korokat idéző valamikori szép épületekről, hogy milyen funkciót töltöttek be régen? Ismered-e a környezeted egyediségét, sajátosságait? Felismered-e az (eszmei) értékeket körülötted? Mennyire ismered a határon túli magyar régiók életét, környezetét?

 

Annyi minden van körülöttünk, ami mellett nap mint nap elsétálunk úgy, hogy nem is tudjuk, milyen csoda lakozik benne: legyen az egy növény, egy rendezvény, egy személy, egy ingatlan, természeti képződmény vagy tárgy.

 

A Négy határon át vetélkedő ezeknek a csodáknak a felfedezése miatt jött létre: azért, hogy észrevegyük a hétköznapiban a különlegest, hogy előhozza a fiatalból és a felnőttből egyaránt a világra való rácsodálkozás képességét. Hogy megmaradjon bennünk a gyermeki kíváncsiság és az alkotókedv.

 

Olyan vetélkedőt álmodtunk meg, amely – amellett, hogy felhívja a fiatalok figyelmét a szűkebb és tágabb környezetükre – együttműködésre sarkall, kihívásokat állít eléjük, élményeket és barátságokat ad. A részt vevő csapatok próbára tehették tudásukat, képességeiket, kreativitásukat, s ezáltal személyes élményre, megélésre, tapasztalat- és ismeretszerzésre tehettek szert. A vetélkedőben egyaránt fellelhető volt a szabadtéri nevelés, az emberközpontú pedagógia és a játékpedagógia. A gyerekek megtapasztalhatták a flow-élményt – amit olyankor élünk meg, ha valamiben teljes lényünkkel benne vagyunk, amire sok energiánkat bele kell fektetni, de tudjuk, hogy képesek vagyunk megcsinálni, s mindeközben önmagunkkal is teljes mértékben tudunk azonosulni. Olyan feladatokat terveztünk, amely kihasználta a korosztály képességeit, de még megoldható volt számukra, ugyanakkor tényleges erőfeszítést igényelt tőlük. A változatosan szervezett tevékenység-központú foglalkozások pont erre teremtettek lehetőséget.

 

A flow-élményszerzés sikerességét mutatja az is, hogy a csapatok nagy része – a sok és nehéz feladat ellenére – ismét részese akar lenni ilyen élménynek.

 

Így kutattunk hát mindannyian értékek után, így ismertük meg a Kárpát-medencét a fél éven át tartó, négy határon átívelő vetélkedő keretein belül. Tapasztalatot adtunk, kaptunk és szereztünk magunknak.

 

A kiadvány ennek menetét igyekszik bemutatni a teljesség igénye nélkül.

 

 

Virág Kiss Anita főszerkesztő