Szegedi-Szabó Béla: Vili és a kék orrszarvú, Forum, 2023.
„Szegedi Szabó Béla író, költő, az Országos Széchényi Könyvtár munkatársa. Eddig kilenc kötete jelent meg. Verseket, regényeket, drámákat ír. Fontos ihletője a zene és a képzőművészet. … Gyermekirodalommal az elmúlt években kezdett foglalkozni.” – olvasható a szerzőről a legutóbb megjelent kötetében. Szegedi Szabó Béla neve nem ismeretlen a kortárs gyerekirodalom területén. 2019-ben jelent meg első gyermekeknek szóló verseskötete, a Hangyabefőtt (Magyar Napló Kiadó), ezt követi egy ifjúsági kalandregény, a Vili és a kék orrszarvú, mely 2023-ban jelent meg a Forum Kiadó gondozásában, és amelyet szívből ajánlok minden gyereknek és gyermeklelkű felnőttnek egyaránt.
A vajdasági könyvkiadók kínálatában sajnálatos módon lényegesen kevesebb gyermekeknek szóló kiadvány szerepel, ezért különös örömmel tölt el, ha egy hazai szerző egy az ifjúságnak szóló művel lép elő.
A Vili és a kék orrszarvú egy huszonkét fejezetből álló ifjúsági kalandregény, melynek műfaját maga a szerző jelöli ki a mű elején. A fejezeteket egy a drámai művekre jellemző szereplőlista előzi meg, melyben képet kaphatunk a történet szereplőiről, és azok legfőbb jellemvonásairól. Ezzel együtt keretet alkotva, a mű végén, mint ahogyan egyes filmalkotásokban szokás, az utószó arról árulkodik, hová fejlődtek ezek a főhősök, s mi lett a jövőbeli sorsuk, merre alakultak életútjaik.
A történet középpontjában a Pilkington család és barátaik állnak, akik egy kisvárosban, Grejfildben élnek, és akikről hamar kiderül, hogy nem egy szokványos társaság. Pól és Sára egy látszólag átlagos házaspár, az apa sokat dolgozik, az anya kedves és gondoskodó, és úgy tűnik, mindketten elfelejtették már, milyen izgalmakat is tartogat az élet, ha felfigyelnek rá. Pól édesapja, Toni nagypapa valaha tudós volt, most nyugdíjas, de a régi időket és ígéreteket soha nem feledi, és elég egy kis szikra is számára, hogy újra felvegye a félbe hagyott kutatások fonalát. Vili a legfiatalabb Pilkington, egy kíváncsi kisfiú, a fő álmodozó, aki nagyapjával együtt az állatok megmentéséért száll majd harcba, a regény elején még csak képzeletben.
A családhoz tartozik még a bohókás Nati néni és Frédi a fogorvos nagybácsi, de feltűnik a színen Csárlsz, nagypapa régi kutatótársa, Mr. Búker, a helyi egyetlen könyvkiadó igazgatója, és sokan mások „… köztük számos kedves állat, növény, de rablók is, akikről most nem áll módunkban többet elárulni.”.
Toni nagypapa sok mindenről hallgatott idáig, s „Hogy miért? Talán azért, mert olyan világban élt, amely már nem tisztelte a múltbéli dolgokat.”. A történet előrehaladtával egyre több titokra derül fény: családi rejtélyek fejtődnek fel, be nem váltott ígéretek látnak napvilágot, és lehull a lepel a kék orrszarvú legendájáról is.
A kalandok a nyugalmas kisvárosból, Grejfildből egészen Afrikáig vezetnek. Toni nagypapa, az állatokkal foglalkozó világutazó tudós és Vili, aki állat- és tengerkutató szeretne lenni, fejükbe veszik, hogy beváltják nagypapa régen tett ígéretét, és megmentik az Afrikában őshonos kék orrszarvút. Ehhez azonban, egy jó kalandregényhez híven, rögös, izgalmakkal kikövezett út vezet.
Hamar megtanuljuk, hogy a regény szereplői a nagy döntéseket a helyi cukrászdában, a Málnadombon hozzák meg, ahol „… a sütemény és tea semmihez sem fogható ízei mögött olyan vágyak és álmok kísértenek, amelyek addig nem hagynak békén, amíg nem teszel valami bátor és hasznos dolgot ezen a Földön.” Ezen a helyen finomabbnál finomabb édességek kaphatók, és a süteményekből falatozva az élet nagy dolgai is megoldódni látszanak. A cukrászda tulajdonosa Bárni Bojsz, a különleges cukrász, aki vendégeinek kiváló érzékkel segít a megfelelő ételek és italok kiválasztásában, és bölcs meglátásaival akár a kisváros tanácsadójává is előléphetne. A kalácsok, puszedlik, pudingok és turmixok jókedvre derítik az ide látogatókat, a melléjük járó szavakkal együtt pedig a lelket is simogatják, gyógyítják.
Toni és Vili végül Afrikába utazik, ahol kezdetét veszi az igazi kaland. Hőseinknek új segítői akadnak, Liza, Toni fiatalkori munkatársa, Matilda, Liza unokája, aki egy igazi vagány kislány, és úgy ismeri Afrikát, mint a saját tenyerét. Rajtuk kívül a Varázslóval és feleségével, Ismeretlen Felhővel is megismerkedhetünk, akik elkalauzolnak bennünket az ősi afrikai kultúra rejtelmeibe. A távoli földrész megelevenedik előttünk színeiben és hangulatában egyaránt, az olvasó együtt utazhatja be a vidéket a vidám, bátor, tettre kész főhősökkel és barátaikkal.
A történet észrevétlenül szippant magába bennünket, szinte tapinthatóvá válnak a helyszínek, és a szerző ugyanilyen rafinériával csempészi a szövegbe azokat a témákat, amelyekről el akarja gondolkodtatni a befogadót. Többek között a természet iránti szeretet, az állatvédelem, az olvasás ereje, mind-mind fontos, kiemelt szerepet kapnak a regényben.
Míg az állatmentés sikeresnek bizonyul, a Grejfildben maradt családtagok is ráébrednek arra, hogy eddig homokba dugott fejjel élték mindennapjaikat. Az orrszarvú megmenekül, a családi nézeteltérések megoldódnak, és a szerelem is belopózik a magányos szívekbe.
„Tudja, Mr. Búker, nem is oly régen, ott, a Málnadomb teraszán jöttem rá arra, hogy a jó könyvek pontosan olyanok, – magyarázta Pól –, mint Bárni Bojsz teasüteményei. Omlósan ropogósak. És messzire illatoznak, szűk otthonod határain túlra. Egészen Afrikáig!”
Szegedi Szabó Béla írása egy sodró lendületű, kortalan, olvasmányos kalandregény szerethető karakterekkel, különleges ízekkel és illatokkal, melyet egy hatalmas tálca sütemény mellett érdemes lapozgatni. Ebben a világban egy múzeumi látogatás nem mindennapi kalandtúra, és két habos muffin között az olvasót hirtelen éri a felismerés: sohasem késő megváltani a világot. A történetekben, melyeket László Zsuzsi illusztrációi színesítenek, Gerald Durrell természetszeretete és mesélőkedve sejlik fel, s az oldalakról David Attenborough is ránk mosolyog. Csak rajtunk múlik, hogy milyen könyveket olvasunk, és hogy milyen bolygót hagyunk hátra magunk mögött. Legyen ez a kék orrszarvúk békés birodalma.
Mészáros Anikó (2024. július)
Kati Hiekkapelto: Kolibri Mi a legfontosabb alapszabály, amikor az ember egy krimiről akar könyvismertetőt írni? Hogy ne leplezze le ki a g...
Paraczky László–Németh Dezső: Út menti körösztök Szenttamáson Paraczky László–Németh Dezső: Út menti körösztök Szenttamáson, Gion Nándor Ku...